10 червня 1901 року в селі Зятківці народився Гнат Трохимович Танцюра – український фольклорист, етнограф, краєзнавець, педагог. Закінчив Вінницький педагогічний інститут, учителював. З юнацьких років захопився збиранням фольклору. Гнат Танцюра вважав усну народну творчість джерелом національних художніх традицій, виразником народної самосвідомості. Будь-які матеріальні цінності не можуть замінити духовного багатства нашого народу: ліричну пісню, милозвучну українську мову, славетну історію. Це все багатство дійшло до наших часів, бо передано видатним фольклористом в такому ж вигляді з великою любов’ю майбутнім поколінням.
Багаточисленна рукописна спадщина – надзвичайне надбання подільського фольклору, без якого неможливо уявити собі повноцінний розвиток суспільства.
Впродовж сорока шести років він записав від стап’ятидесяти інформаторів 5 тис. пісень, 928 казок, легенд, переказів, 1536 прислів’їв, 615 загадок, 800 весільних пісень, 200 записів дитячого фольклору. Гнат Танцюра автор великої і цінної фольклористично-етнографічної праці «Весілля в селі Зятківцях», також історії села Зятковець «Зятківці Історико-соціалогічні нариси». Народні традиції, звичаї, фольклор Поділля склали основу творчості Г.Т.Танцюри. Танцюра виріс з народного кореня і жив, не відриваючись від нього. Помер в 1962 році, похований в м.Гайсині.
З нагоди річниці від дня народження фольклориста в центральній бібліотеці організовано фольклорну виставку «Пісень подільських дивина – співати їх не переспівати». Тут представлено основні видання зібраних Гнатом Трохимовичем народних скарбів, спогади про видатного фольклориста, вшанування його імені на Гайсинській землі.
Останні коментарі