Музеї Гайсинщини – обереги вічності

«… Стоять музеї – пам’ятники слави
на рубежі віків, тисячоліть»
Н.Гаврилюк

     Гайсинський край, що знаходиться на перехресті Київщини, Черкащини і Поділля, залишив помітний слід в історії та культурі України. Місто Гайсин – одне з міст країни з унікальною історико-культурною спадщиною.

        Історія краю – це життя й діяльність багатьох поколінь його мешканців. Саме тому, щоб дати вічність минулому, щоб зберегти передану нам віками історичну спадщину, діють музейні заклади. В їх фондах та експозиціях знаходяться та зберігаються пам’ятки матеріальної та духовної культури. Гайсин та Гайсинський район теж не залишаються осторонь цієї справи – тут продовжують зберігати свою історичну пам’ять і традиції.

    Представляємо Вашій увазі розповіді про музеї та фотографії експозицій музеїв Гайсина та Гайсинщини.

Музей фольклору Гната Трохимовича Танцюри

tan10Культурно-освітнім осередком з вивчення та пропаганди усної народної творчості, народознавства, пісенного багатства Гайсинщини – є музей-садиба видатного фольклориста і етнографа України, педагога Гната Трохимовича Танцюри, знаходиться він в м. Гайсин, вулиця Гагаріна 3/3.

Про гарячу любов наших сучасників до цього знатного фольклориста, вшануванняOLYMPUS DIGITAL CAMERA його пам’яті свідчить той факт, що 10 березня 1990 року було урочисто відкрито музей – садибу, з тих пір до неї не заростає стежка.

Робота зі створення меморіального музею в будинку, де Г.Т.Танцюра жив і працював OLYMPUS DIGITAL CAMERAз 1944 до останніх днів свого життя, розпочалась після смерті фольклориста в 1962 році.

12 березня 1964 року на будинку, де жив Гнат Танцюра, було відкрито меморіальну дошку.

Рішенням обласної ради №313 від 10 червня 1971 року будинок, де жив Л.Т.ТанцюраOLYMPUS DIGITAL CAMERA – викладач української мови, збирач народних перлин занесений до списку пам’яток історії місцевого значення. А сам будинок був збудований місцевими майстрами в кінці ХІХ століття.

3 листопада 1967 року в приміщенні районного Будинку культури відкрито музейну кімнату Г.Т.Танцюри.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAВ підготовці до відкриття музею брали активну участь дружина Г.Т.Танцюри Тамара Іванівна; професор, голова обласного товариства по охороні пам’ятників історії і культури В.М.Борщевський; доцент кафедри української літератури Вінницького педінституту ім.М.Островського, доктор філологічних наук А.П.Коржупова; відповідальний секретар обласного товариства по охороні пам’ятників історії і культури І.Г.Паламар; науковийOLYMPUS DIGITAL CAMERA працівник Вінницького музею М.М.Коцюбинського О.С.Волохатик.

Всі ці зусилля увінчались відкриттям музею-садиби Г.Т.Танцюри.

Нині в експозиції музею більше 4-х тисяч музейних предметів.

Основою експедиції є записані Танцюрою Г.Т. численні зразки народної творчості – найважливіша та найцінніша частина його спадку, рукописи праць, документи, спогади про OLYMPUS DIGITAL CAMERAТанцюру Г.Т., надруковані твори, епістолярна спадщина – листи колишніх учнів, різних друзів, земляків, вчених – фольклористів ІМФЕ АН УРСР, особисті речі, подарунки видатному фольклористу.

Початок експозиції розповідає про дитячі та юнацькі роки Танцюри Г.Т. Тут представлені експонати, що висвітлюють періоди навчання в церковно-приходській, Зятківецькій трудовій семилітній школах, педагогічних курсах в Гайсині, навчання у Вінницькому інститутіOLYMPUS DIGITAL CAMERA соціального виховання.

Продовжує розділ про вчительську та збирацьку роботу. Тут розповідається про вчителювання в селі Зятківцях, Дашівському дитячому будинку, в селі Клебань Тульчинського району та СШ №4. Освоєння Танцюрою Г.Т. музичної грамоти.

tan4Центральне місце у фольклорній спадщині Танцюри Гната Трохимовича займають записи від Явдохи Зуїхи. На основі зібраних пісень від народної співачки світ побачила книга «Пісні Явдохи Зуїхи». Ці дослідження і пісенна монографія села Зятковець стали основою третього розділу музейної експозиції.

Привертає увагу і розділ меморіальної кімнати Г.Т.Танцюри, де розміщені речі фольклориста, як при житті Танцюри Г.Т.

У розділі «Видавнича діяльність Танцюри Г.Т.» представлені прижиттєві видання. Літературна спадщинаtan3 відомого фольклориста і етнографа.

Танцюра Г.Т. співпрацював з науковими працівниками Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН УРСР, брав участь у Республіканській нараді збирачів усної народної творчості. Про багатогранну діяльність і розмаїття таланту видатного фольклориста висвітлюється в наступному розділі експозиції.

tan2Великий розділ музею розповідає про вшанування пам’яті Танцюри Г.Т. Адже ім’я славетного фольклориста, етнографа, педагога присвоєно Зятковецькій середній школі. У місті Гайсині на будинку, де проживав ентузіаст, на школі №4, де вчителював Г.Танцюра встановлено меморіальні дошки, відкрито музей. На Вінниччині започатковано огляд-конкурс народної пісні на приз Гната Танцюри, який став уже Всеукраїнським.

Завершує експозицію розділ «Фольклористи Вінниччини», що знайомить із збирачами усної народної творчості Поділля, які зберегли для нащадків унікальні матеріали духовної культури народу, внесли вагомий внесок уtan1 науку, національну скарбницю культури.

В музеї-садибі фольклориста проводять заняття з народознавства та літератури вчителі. Часті відвідувачі музею – студенти, учнівська молодь, військовослужбовці, гості міста.

Музей фольклору – активний учасник Всеукраїнських фестивалів–конкурсів автентичних колективів та обласних конкурсів фольклору на приз Гната Танцюри.

Музей фольклору запрошує Вас
з 8.00 до 16.00 год.

за адресою: м. Гайсин, вул. Гагаріна, 3/3.
Вихідні дні – понеділок, вівторок.

 

Музей гончарного мистецтва (музей садиба-братів Герасименків)

novos12Яскраву сторінку гончарного промислу не тільки Гайсинщини, а й усього Поділля відображено в музеї гончарного мистецтва в с. Новоселівка – у садибі двох відомих майстрів Якова та Якима Герасименків.

Було відкрито музей-садибу братів Герасименків в 1988 році у хаті, де жив Яким Герасименко. Рішенням Вінницької обласної ради №66 від 5 жовтня 1995 рокуnovos16 будинок майстрів було віднесено до переліку пам’яток історії місцевого значення. Оселю було збудовано місцевими майстрами в 1939 році.

Спочатку для відкриття музею було зібрано 300 експонатів силами працівників культури, школи, просто люди приносили, щоб зберегти пам’ять про тих людей, novos15які прославили свій рідний край.

В музеї знаходяться гончарні роботи: миски, друшляки, тарілки, глечики, гладущики, вази для вареників, поставці, куманці, баклаги, баньки, горшки, макітри, свистульки, різні статуетки, фігурки, а також побутові речі ХІХ-ХХ століття: рушники домоткані, доріжки, рядна, жіночі та чоловічі вишивані сорочки, дерев’яніnovos14 речі і т.д. Основу колекції музею складає доробок братів Герасименків, М. Бабака, Ф. Міщенко, Т. Шпак. Тепер в музеї більше 880 речей.

Експозиція розташована у двох приміщеннях: світлиці і кухні меморіального будинку. Колекцію гончарних виробів майстрів бубнівської кераміки розміщено у світлиці. В кухні розташована піч, розписана орнаментом характерним для novos13бубнівської кераміки. Тут знаходяться колекції одягу, рушників та предмети побуту селян.

Музей занесено в довідник «Музеї України», також він увійшов до списку об’єктів, віднесених до номінації «Перлини Поділля».

Декілька раз на базі музею гончарства проходили творчі Всеукраїнські симпозіуми-novos11практикуми з народного гончарства.

Музей гончарного мистецтва запрошує всіх бажаючих відвідати цю перлинку нашого краю. Знаходиться музей в садибі братів Герасименків в мальовничому с.Новоселівка Гайсинського району.

Години роботи – з 10.00 до 18.00 год.
Вихідні дні – понеділок, вівторок.

Ми раді зустрічі з Вами!

novos10

novos9

novos4

novos1

novos8

novos7

novos6

novos5

novos2

Музей Василя Стуса.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAСьогодні ім’я Василя Семеновича Стуса – Героя України, лауреата Національної премії ім.. Т.Г. Шевченка, українського поета, правозахисника відоме всьому світу. І в нас, його малій батьківщині, в селі Рахнівка відкрито унікальний музей В. Стуса, що по правуstus7 носить звання «народного».

У музеї представлені ксерокопії листів Василя Стуса з місць заслання, сімейні фотографії, студентські конспекти, численні документи: рішення судових колегій; постанова про виселення засудженого поета в штрафний ізолятор; stus6копії різних довідок і інше. Крім того, у музеї знаходяться особисті речі Василя Стуса: осіннє півпальто, виконане в нетрадиційному українському стилі; записні книжки, олівці, ручки.

Відвідують музей односельці, молодь, діти, гості з районного та обласного центрів, всієїstus5 України. Експонати музею знайомлять відвідувачів з життєвим та творчим шляхом цієї видатної людини. Знаковою подією по увіковіченню пам’яті нашого земляка Василя Стуса стало відкриття пам’ятного знаку «Стусова криниця». Екскурсія в музей розпочинається саме від цього пам’ятника. Очолює музей ентузіаст цієї справи, знавець творчості Василя Стуса Д.М. Омелянчук.

Знаходиться музей на батьківщині Василя Стуса в с.Рахнівка Гайсинського району.

Музей запрошує Вас
з 10.00 до 16.00 год.
Вихідні дні – субота, неділя.

stus9

stus8

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Краєзнавчий музей Гайсинщини.

PHOT0196.JPGКраєзнавчий музей Гайсинщини сьогодні – не тільки храм історико-культурного надбання Гайсинщини, а й живий організм, якому притаманні рух, пошук, творча енергія. Краєзнавчий музей є орієнтиром і своєрідним об’єднувальним чинником історичного, літературного та мистецького процесу в регіоні. Він розташований в колишньому будинку директора чоловічої гімназії – пам’ятнику архітектури початкуКраєзнавчий 3 ХХ століття.

Створений музей у 1995 році з ініціативи Гайсинської районної організації ветеранів війни в іноземних державах. Початком колекції стали особисті речі воїнів – інтернаціоналістів Гайсинщини.

Фонди музею нараховують біля трьох тисяч предметів, його відвідують понад 6 тис. відвідувачів щорічно.

Краєзнавчий 2У краєзнавчому музеї зберігаються предмети матеріальної і духовної культури як минулого нашого краю, так і його сьогодення.

Основу колекції складають зразки зброї часів Другої Світової війни, військового одягу другої половини ХХ століття. Тут можна побачити також народну бубнівську кераміку та інші твори декоративно – ужиткового мистецтва, ікони ХУІІІ-ХХ ст., предмети міського і сільськогоКраєзнавчий побуту ХІХ-ХХ ст.

Експозиція має виставкових характер та розповідає про природу, етнографію краю, археологічні пам’ятки на території району, традиційні заняття, ремесла та промисли, усну народну творчість та традиції Гайсинщини, широко представлене сакральне мистецтво. Висвітлюється участь населення краю у національно-визвольному русі ХУІ-ХУІІ ст., визвольний рух на Гайсинщині ХУІІІ-ХІХ ст., край у роки національно-визвольних змагань початку ХХ ст., у період голодоморів, політичних репресій, визволення Гайсинщини від фашистських загарбників, а також і період сучасної історії – участь гайсинчан у Майдані гідності та захисті Незалежності України у зоні АТО.

Музей знаходиться в приміщенні колишньої чоловічої гімназії в м. Гайсин вул. 1 Травня, 52.
Ми раді зустріти Вас щоденно, крім суботи і неділі,
з 9.00 до 17.00 год.
Перерва з 12.00  до 13.00 год.
Ласкаво запрошуємо!

Музей історії села Краснопілки

OLYMPUS DIGITAL CAMERAМузей розпочав своє функціонування 7 листопада 1977 року. Його організатором про праву вважається Никифір Терентійович Громовий – Почесний громадянин с. Краснопілки. Експозиція краснопільського музею містить відомості про історичні, етнографічні, природничі особливості села від найдавніших часів до сучасності.
Створення музею почалось з простого випадку: сільська Рада зібрала фотографіїOLYMPUS DIGITAL CAMERA полеглих односельчан в роки Другої Світової війни, виготовила портрети і вхопилась за голову – що з ними робити. Куди подіти? Їх переносили з одного стола на інший, з однієї кімнати в другу. Про це почув учитель-пенсіонер OLYMPUS DIGITAL CAMERAГромовий Никифір Тереньович і порадив створити музей.

Громовий обійшов село, опитав чимало старожилів про давнє минуле, зібрав старовинні меблі, інструменти, кераміку, фотографії людей, що відзначились активністю. Люди здали старовинну одежу, полотно. Все це, включаючи ткацький верстат, скриню, лави, дерев’яне ліжко, люди здавали безплатно.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Для складання історії села Никифір Тереньович відвідав окружні музеї: Уманський, Вінницький, Кам’янець-Подільський. Знайшов там старовинні записи і на основі цього, включаючи розповіді старожилів села, склав історію. Туди ж добавлено і фотографії OLYMPUS DIGITAL CAMERAодносельчан, про яких ведеться мова в історії.

Велику участь у створенні музею взяла учителька Решетник Антоніна Максимівна, очоливши юних слідопитів, які встановили імена багатьох полеглих в бою за Краснопілку пограничників, розшукала адреси їх рідних адреси тих, що залишились живими, організувала зустрічі з ними та провела кілька цінних екскурсій зі слідопитами, зокрема на границю з Румунією. Значну роботу провів і голова сільської Ради Мушенко Микола Семенович –OLYMPUS DIGITAL CAMERA допомагав у придбанні матеріалів та зборі експонатів, серед яких надзвичайно цінним є останній у селі ткацький верстат.

Спільними зусиллями було зібрано величезну кількість експонатів для трьох відділів OLYMPUS DIGITAL CAMERAмузею: побут наших предків, кімната Бойової Слави, «Село і його люди»,численні полиці, стелажі, створили цілісність експозицій цих відділів.

За значні заслуги у справі розвитку культури на селі, багаторічну і плідну роботу по керівництву численними колективами художньої самодіяльності, особливо драмі,OLYMPUS DIGITAL CAMERA організацію сільського музею Н.Т.Громовому присвоєно звання «Почесного громадянина села».

Щороку музей історії села займається науково-дослідною роботою. Збирав спогади про OLYMPUS DIGITAL CAMERAголодомор 1932-1933 рр. та списки померлих у ті роки. За підтримки сільської ради була випущена «Книга пам’яті» с.Краснопілки, в яку увійшли спогади очевидців та списки померлих. Також було зібрано більш детальну інформацію про Героя Радянського Союзу Чуту Дементія Омеляновича – героя Другої Світової війни. Займався музей пошуками рідних загиблого в полоні у 1944 році в Норвегії краснопільчанина Приступи Петра Трохимовича.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Поповнився музей новими експонатами, зібраними у населення села.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAЗ експонатів музею дізнаємось про розвиток села, його культуру, революційний, військовий дух, побут краспонільчан в мирний час.

За роки існування музею його відвідало десятки тисяч відвідувачів, серед них – далекі делегації: араби, поляки, німці, росіяни, а також студенти, військовослужбовці, школярі, жителі села і навколишніх сіл.
При музеї створено і успішно працює клуб «Вишиванка».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

kras13

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Музей історії села Краснопілки запрошує відвідувачів
з 10.00 до 19.00 год.
Перерва з 15.00 до 17.00 год.
Вихідний день – понеділок.

Музей ветеранів війни в Афганістані.

Изображение 024Гайсинський музей ветеранів війни в Афганістані був створений і відкритий до 10—ї річниці виводу Радянських військ з території Афганістану 13 лютого 1999 року. Перший у Вінниччині, один з перших в Україні, його було створено з ініціативи ради районної спілки ветеранів Афганістану руками і коштами самих воїнів-фотки 015інтернаціоналістів за сприяння районної ради.

Кожен музейний експонат, стенд – то своєрідна дань воїнам-землякам: загиблим, померлим і живим. За роки неоголошеної майже 10-літньої війни більше 300-х гайсинчан пройшли через справжнє пекло. Для увічнення їх пам’яті і було створено цей музей. Екскурсантам OLYMPUS DIGITAL CAMERAпредставлені матеріали про саму війну, особисті дані, листи, нагороди, секретні військові карти, фото, зброя. В усіх цих речах і досі відчувається біль і жахіття афганської війни. Тут лунають розповіді про мужність, відданість державі і народу, про саму країну, де довелось воювати, про її населення,фотки 020 звичаї та історію. Сам музей постійно поповнюється новими експонатами завдяки воїнам-афганцям.

25 вересня 2002 року музеєві було присвоєно звання «народний» за патріотичне виховання молоді та велику проведену роботу.

На сьогодні музей відвідали біля 50 тис чоловік. Серед них учасники бойових дій з інших районів та областей, військовослужбовці, молодь Гайсинщини, школярі, екскурсанти з різних куточків світу.

IMG_20160211_140158

1

Запрошуємо і чекаємо на Вас
з 9.00 до 18.00 год.
Обідня перерва з 13.00 до 14.00 год.
Вихідні дні – неділя, понеділок.
Адреса: м.Гайсин, вул. Травня, 71

 

Музей «Пам’ять Чорнобиля».

chor1Районний народний музей «Пам’ять Чорнобиля» бере свій початок з 2000-го року, коли на базі невеликого приміщення, кімнати в 10 м2, котра була виділена районній громадській організації «Союз Чорнобиль» в Будинку школяра, почався збір та виставлення на стендах матеріалів та інформації про чорнобильців району, про померлих ліквідаторів, дані про радіологічну ситуацію в Україні, на Вінниччині, в Гайсинському районі. Кількість матеріалів збільшувалась, а виставкової площі було замало.

Більшість матеріалів зберігались в запасниках. Гостро постало питання про розширення приміщення. В 2005 році, після неодноразових звернень правління районної громадської організації «Союз Чорнобиль», було прийняте рішення 16-ою сесією районної ради 4 скликання від 26.07.2005 року про виділення в Будинку школяра приміщення для створення кімнати-музею «Чорнобиль» та для діяльності районної громадської організації «Союз Чорнобиль». Був проведений ремонт приміщення та в одну з кімнат перенесені матеріали, стенди та музейні експонати і 26 квітня 2006 року, до 20-ої річниці Чорнобильської катастрофи, музей був відкритий і почав плідно працювати, як районний музей «Пам’ять Чорнобиля». Музейна експозиція складається з чотирьох розділів на стінах кімнати:

- «Герої Чорнобиля»;
– «Дзвони Чорнобиля»;
– «України Чорнобильський біль»;
– «На захисті інтересів чорнобильців».

На окремих стендах та оглядовому столі знаходяться інформативні матеріали про учасників ліквідації наслідківchor2 аварії на ЧАЕС, евакуйованих та переселених, прилади для замірів забруднення територій, продуктів харчування, особисті дозиметри-накопичувачі.

На окремому столі представлено інформацію в «Книзі слави» про відзначення державними та організаційними нагородами як чорнобильців, так і гайсинчан, не байдужих до чорнобильських проблем.

В окремих альбомах зібрані фотоматеріали про відкриття музею та Пам’ятного Знаку в Сквері Слави, про життя та діяльність районної громадської організації «Союз Чорнобиль», інформативний збірник «Ми пишемо – про нас пишуть», де зібрані матеріали з засобів масової інформації, періодичних видань про чорнобильців району.

Окремо знаходиться альбом «Книга пам’ятних Чорнобильських Знаків Вінниччини», в якому зібрані фото Пам’ятних Знаків області. В залі представлено комплекс одягу працівника АЕС та комплекс одягу і приладів радіолога – дозиметриста.

chor3Музей відвідують учні міських та сільських шкіл, студенти медичного коледжу, військовослужбовці, жителі та гості міста і сіл району. Для них проводяться тематичні екскурсії на тему «Чорнобильська катастрофа. Причини і наслідки», організовуються масові заходи до 26 квітня – Дня Скорботи, Дня Чорнобильської катастрофи та до 14 грудня – Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: зустрічі з учасниками ліквідації, з евакуйованими та переселеними, сім’ями померлих, чорнобильськими дітьми.
Окрему експозицію складають книги про Чорнобильську катастрофу, про її причини, наслідки. Також книги, написані учасниками тих подій та подаровані музею, а також книги, автори котрих були відвідувачами музею.

Експозиція музею не залишає байдужими ні молодь, ні учасників ліквідації, ні переселенців, ні жителів та гостей міста і району. За збереження історичної пам’яті, активну роботу в 2008 році музею «Пам’ять Чорнобиля» присвоєно високе звання «народного».

Запрошуємо і чекаємо на Вас за адресою:
м. Гайсин, вул. 1 Травня, 69
з 10.00 год. до 14.00 год.
Вихідні дні – субота, неділя
Ми раді вітати Вас!

Залишити відповідь

Ви можете використовуватии ці HTML теги та атребути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Бібліоміст на Вінниччині.
Інтерактивна Google мапа з нанесеними об’єктами вільного достопу до мережі Інтернет.Просмотреть Бібліоміст на Вінниччині на карте большего размера