Топоніміка Бондури

За давніми переказами в середині ХVІІ століття зі сходу прибули майстрові люди і поселилися якраз там, де річка Червона впадає в річку Сіб, на її правобережному схилі. Ці люди займалися бондарством. Вони робили для панів і навколишніх селян бочки, діжки, кадки, мірниці, відра, гарці тощо. Село росло в своєму масштабі і згодом закріпило за собою назву Бондурі від слова «бондарі».
У селі Бондурах по-народному кутки розподілені по сотнях: І, ІІ, ІІІ, ІV сотня. Поряд з селом росте ліс за народною назвою – Собозріст – ліс над річкою Сіб.
У селі є Гедзова криниця – перша криниця в селі, славиться доброю водою. Історія її почалася ще 18 століття, і про неї розповів житель села Зеленецький Іван Васильович.
Там, де знаходиться криниця раніше було невеличке джерело, яке знаходиться біля Червоної річки. Знайшли джерело три брати Іщенки, які жили неподалік.
Ось одного разу молодшому брату наснився сон, що ніби в цьому джерелі вода лікувальна, і люди із села ідуть до неї по воду, а взяти не можуть. Вранці він розповів про сон родині. І тоді брати вирішили викопати там криницю.
На той час, вони прокопали невеличку криницю, оббили її дерев’яними дощечками і змайстрували там журавля, щоб люди могли набирати воду.
Вода була і є наданий час дуже смачною і лікувальною. А на іншому березі річки жив отець біля церкви, ось хлопці і попросили його освятити ту криницю.
Назву «Гедзова» люди придумали самі тому, що на сім’ю по-вуличному говорили Гедзи.
Кажуть люди, що криниця має лікувальні властивості, а саме лікує шлункові захворювання.
Був у нас вчитель географії і певний час він хворів і коли щоранку він ішов до школи, то пив ту воду.
І через певний час хворий помітив, що біль його зник. Ось така у нас криниця. На даний час у селі проведений водопровід, але особливо влітку деякі люди приходять по воду до Гедзевої криниці.
Річечка, яка протікає через село, називається Червона – на ній проходили у Велику Вітчизняну війну бої, вона була червона від крові, від цього і закріпилась назва.
На пагорбі у селі колись стояла попова хата, і тому назвали його – Попова гора.

Залишити відповідь

Ви можете використовуватии ці HTML теги та атребути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Бібліоміст на Вінниччині.
Інтерактивна Google мапа з нанесеними об’єктами вільного достопу до мережі Інтернет.



Просмотреть Бібліоміст на Вінниччині на карте большего размера