До 70-річчя звільнення України від фашистських загарбників

вічний вогоньДавно замовкли громи Другої світової війни – однієї з найжорстокіших і найкривавіших в історії цивілізації воєн. Полум’я цієї війни обпалило Україну найбільше з усіх тодішніх республік СРСР.
Хоч відтоді минуло вже 70 років, коли визволено Україну, але події Великої Вітчизняної війни залишаться в пам’яті назавжди. До цієї знаменної дати пропонуємо віртуальну виставку «Визволення України – ціна Перемоги».

 

Розділ І. Україна у полум’ї війни.

Вклонися, моя Україно,
Цим людям великим і скромним,
Що в назвах фронтів титанічних
Пронесли наймення твоє.
М.Бажан
4Україна в полум’ї війни. 1941-1945. / П.П.Панченко, О.І.Уткін, В.І.Горєлов та ін. – К.: Україна, 2005. – 560с.; іл.

На основі аналізу фактичного матеріалу, нових архівних джерел автори розглядають найважливіші операції Червоної армії на території України, що суттєво вплинули на подальший хід другої світової війни, значною мірою збагатили воєнне мистецтво. Автори детально аналізують оборонні і наступальні операції, проведені на території України, показують масовий героїзм бійців і командирів у боях за рідного краю від німецько-фашистських загарбників.

 

 

3Україна у Другій світовій війні: погляд з ХХІ століття. Історичні нариси. У 2-х кн. – К.: Наукова думка.
Кн.1. – 2010. – 733с.
Кн.2. – 2011. – 942с.

У книгах висвітлюється широке коло питань одного з найбільш драматичних періодів історії України – періоду Другої світової та Великої Вітчизняної війни.
На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, політики німецької окупації, боротьби партизанів і підпільників у тилу нацистських окупантів, стану радянської економіки в роки війни та у відбудовний період, з’ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.

 

1Безсмертя. Книга пам’яті України. 1941-1945. – К.: Пошуково-видавниче агентство «Книга пам’яті України», 2000. – 944с.: іл.

У завершальному томі історико-меморіального серіалу «Книга пам’яті України» вперше опубліковано аналітично – документальний матеріал про вагомий внесок українського народу в перемогу над фашизмом. Це видання – скромна данина незгасної пам’яті про тих, хто загинув на полях битв за честь, свободу і незалежність Батьківщини, хто, незважаючи на розбіжність у політичних поглядах, залишився патріотом України до останнього подиху. Воно гідно поповнить бібліотеку новітньої історії України.

 

7Героїчний Київ: Докум. розповіді / Упоряд. В.І.Денисенко. – К.: Україна, 2003. – 335с.; іл.

Книга присвячена незламним оборонцям і звитяжним визволителям столиці України від фашистських загарбників. Герої спогадів – льотчики, танкісти, артилеристи, підпільники, партизани, командири і воєначальники. З рядків достовірних розповідей постає грандіозний масштаб битви на Дніпрі за славний Київ у 1941-1943 роках.

 

 

 

 

12Йшли полки по Україні. / Авт. – упоряд. І.К.Карпов.-М.: Молодь, 1990. – 184с.; іл.

На основі маловідомих архівних матеріалів у хронологічній послідовності в документально-публіцистичних нарисах висвітлюється мужність і висока майстерність, проявлені воїнами І-го -4-го Українських фронтів у битвах 1943-1944 рр. на Лівобережній Україні, за Дніпро і Київ, на Київсько-Львівському напрямі, а згодом у штурмі Східних Карпат.

 

 

 

11Муковський, І. Звитяга і жертовність: Українці на фронтах другої світової війни. /І.Т. Муковський, О.Є.Лисенко. – К. : Пошуково- вид. агенство «Книга Пам’яті України», 1996. – 568с.

Ця монографія є першою спробою комплексного дослідження боротьби воїнів-українців з німецько – фашистськими та японськими загарбниками. В основу роботи покладено історико-хронологічну послідовність у висвітленні ратної звитяги громадян України на фронтах, боротьби національного підпілля, участі українців у збройних силах США, Канади, Франції на інших країн.

 

 

6Днепр – река героев. Свидетельства всенародного подвига. – К.: Политиздат Украины, 1983. – 371с.

В матеріалах видання, присвяченого бойовим діям військ Західного, 2-го Білоруського, 1,2,3,4-го Українських полків по подоланню перешкоди найбільшої ріки України, детально висвітлюється масовий героїчний подвиг радянських воїнів.
В книзі вперше подано список і короткі відомості про всіх Героїв Радянського Союзу, які одержали це високе звання за героїзм і мужність виявленні в боях за Дніпро. Серед них і наш земляк, уродженець села Краснопілки Чута Дементій Омелянович.

 

9Кугай, П. Звіра ще тільки поранено. /П.Т.Кугай, С.С.Калінічев. –К.: Політвидав України, 1984. – 206с.

Книга присвячена рейдові партизанського з’єднання по території між Вінницею, Жмеринкою і Проскуровом, в ході якого народні месники завдали відчули ударів фашистських загарбників. В жанрі документальної повісті автори розповідають про виснажливі бої, ризиковані операції партизанських розвідників.

 

 

 

15Лето 1941. Украина. Документы и материалы. Хроники событий. – К. : Украина, 1991. – 512с.

В збірнику зібрані невідомі і маловідомі документи Центрального архіву МО СРСР, які розкривають підготовку фашистської Німеччини на СРСР. Інші документи, що засвідчують про само відвагу і стійкість радянських воїнів в повних трагізму і геройства перших боїв з загарбниками на території України. Видання багато ілюстроване. До кожного подано науково-популярний нарис.

 

 

23Советская Украина в годы Великой Отечественной войны. Документы и материалы. В 3-х т. – К. : Наукова думка, 1985.

Документи і матеріали, що ввійшли до другого, доповненого видання збірника, свідчать про масовий героїзм воїнів Червоної армії, проявлених в битві за Радянську Україну, як в дні навали ворога, так і в період його вигнання, ратний і трудовий внесок трудящих республіки в розгром спільного ворога – гітлерівських загарбників.

 

 

 

17Лук’яненко, Л. Маршал Жуков і українці у Другій світовій війні./Левко Лук’яненко. – К.: Козаки, 2006. – 47с.
Страшні роки Другої Світової війни залишили незагойні рани на тілі Української нації. Правду про роль маршала Жукова у нищенні українців розкриває ця книга. Вона допоможе розчистити замулені криниці нашої історичної пам’яті, згадати, як насправді було все в тій страшній війні, свідком якої випало бути автору.

 

 

 

22Клюєнко, Д. В боях за визволення України./Д.М.Клюєнко . – К. : Політвидав України, 1984. – 176с.

У науково-популярній книзі розповідається про мужність і героїзм воїнів Радянської армії, партизан і підпільників, місцевого населення в боях за визволення України. Висвітлюються визвольні битви за Київ, Харків та інші міста і населенні пункти республіки, бойові дії при форсування Дніпра, Житомирсько-Бердичівська, Кіровоградська, Корсунь-Шевченківська і інші операції радянських воїнів.

 

 

20Архіви окупації. 1941-1945. /Держ.ком. архівів України; Упоряд.Н.Маковська. – К. : Вид.дім «Києво-Могилянська академія», 2006. – 872с.; іл.. – (Більше не таємно; Т.1)

У книзі вперше представлено інформацію про так звані «окупаційні фонди» державних архівів України. Тож її публікація слугуватиме розширенню джерельної бази дослідження історії Другої світової війни на українських землях, відкриє нові можливості для глибшого і детальнішого вивчення нацистської окупаційної політики, усіх сфер життя населення на окупованій території.

 

 

 Розділ ІІ. Спогади: важкі, болючі, дорогі.

Роки минули, як вщухла війна,
Сріблом вкриває бійців сивина,
Ті, що відстояли мир на землі,
Згадують вас, хто у битві поліг.

5Ніхто не забутий, ніщо не забуте. – К. : Україна, 2011. – 856с.

У збірник ввійшли спогади ветеранів В.Д.Ольшанського «Перший удар прийняли застави», В.К.Бондаря «Наш четвертий партизанський батальйон», М.А.Царьова «Розкажи, прапор полковий», які розповідають про героїчні будні Великої Вітчизняної війни, стійкість і мужність радянських воїнів, народних месників, які ціною власного життя наближали величний День перемоги.

 

 

8Людний,Ф. Дорогами війни. /Ф.П.Людний/. – К. : Україна, 2005. – 420с.; іл.

Автор книги Федір Петрович Людний – учасник Великої Вітчизняної війни, орденоносець, краєзнавець, учитель історії. У даній книзі зібрано спогади ветеранів війни, нариси, біографічні матеріали про бойовий, трудовий шлях багатьох фронтовиків, партизанів, підпільників – живих і полеглих уродженців Черкащини.

 

 

 

10Кондратенко, Г. Мы – из сорок первого. /Г.Ф.Кондратенко. – Одесса : Маяк, 1986. – 160с.

В книзі спогадів ветеран 47-ї танкової дивізії розповідає про те, як з перших битв з фашистськими загарбниками на території Одеської, Вінницької, Миколаївської і інших областей України радянські воїни, проявляючи мужність і відвагу, удосконалювали бойову майстерність, давали супротивнику разючу відсіч.

 

 

 

16Ми йшли до тебе, перемого! Солдатські спогади. – К. : Політвидав України, 1984. – 361с.

Збірник містить спогади бувалих фронтовиків. Переважна більшість авторів збірника – це ті, хто взяли до рук зброю і стали на рубежі захисту Вітчизни рядовими, командирами, танкістами, артилеристами, моряками, бійцями партизанських загонів. Вони розповідають про славні подвиги на фронтах Великої вітчизняної.

 

 

 

18Война. Народ. Победа. Статьи. Очерки. Воспоминания. – М. : Политиздат, 1983. – 231с.

В збірнику представлено широке коло авторів: воєначальників і полководців, політичних і державних діячів, командирів, солдатів, партизан і підпільників, конструкторів зброї і бойової техніки, робітників і колгоспників, діячів науки, літератури і мистецтва.
Їх спогади складають єдину розповідь про величний дух народу, який впевнено прийшов до перемоги.

 

 

21Куликов, В. Оккупация Винницы. Свидетельство очевидца. – К. : Изд. ПАРАПАН, 2012 . – 384с.

В книзі лікаря – вінничанина представлені матеріали, що стосуються трагічного періоду німецько-фашистської окупації Вінниці в 1941-1944 рр. Висвітлені маловідомі сторінки історії щодо життя та побуту вінничан в ці роки, загибелі єврейського населення міста, роботи медичних установ і лікарів, тощо.

 

 

Розділ ІІІ. Вінничани – творці Перемоги.

Встеляйте квітами дороги,
Бійцям, що мир несли в наш край –
Коли згубило зорі в гороскопі
Моє дитинство вбите на війні.
Л.Костенко.

19Книга пам’яті України. Вінницька область. Т.1-7.-К: Наукова редакція Книги Пам’яті України, 1994-1995.

В історико-меморіальне видання занесено імена вінничан, що полягли в роки Другої світової війни в боротьбі проти фашистських загарбників. Тут вміщено короткі дані про уродженців міста Вінниці та населених пунктів районів області.

 

 

 

13Переможці. Книга пам’яті України. Вінницька область. Т.1-7. – Вінниця: ДП «Державна картографічна фабрика». – 2007-

Історико-меморіальне видання по увічненню подвигу учасників Великої Вітчизняної війни 1939-1945рр., які повернулись до мирної праці, померли в післявоєнний період, та тих, котрі нині проживають на території населених пунктів області.

 

 

 

14Вінничани – визволителі. Фотоальбом. – Вінниця: Книга-Вега, 2004. – 64с.

В фотоальбомі зібрані матеріали про визволителів Вінниччини від фашистських загарбників. Показано в розрізі районів хроніку звільнення їх територій і учасників бойових дій на території області.

 

 

 

 

вінничани творціВінничани – творці Перемоги. – Вінниця: Книга-Вега, 2011. – 64с.

Це видання – про людей великої мужності та високого громадського обов’язку, про тих, хто не шкодуючи свого життя, захищав честь і незалежність нашої Вітчизни. Матеріали, вміщенні у виданні, викликають глибоке хвилювання, повагу до ветеранів, на чию долю випали жорстокі випробування і почесна місія, за що безмежно вдячні їм повоєнні покоління.

 

 

 

Безимени-18Гальчак, С. Визволення Вінниччини від німецьких загарбників (25 грудня 1943р.-25 березня 1944р) /Сергій Гальчак. – Вінниця: «Книга-Вега» ВАТ «Віноблдрукарня», 2004. – 200с.; іл.

У науковому дослідженні аналізується період з 25 грудня 1943-го по 25 березня 1944 року – час визволення Вінницької області від німецько – фашистських загарбників, йдеться про бойові дії на фронті, внесок у визволення Вінниччини народних месників та підпільників, участь в опорі загарбникам сил національно-визвольного спрямування, розповідається про подвиги героїв, безчинства окупантів на заключному етапі їхнього перебування на вінницькій землі.

 

Безимени-16Гальчак, С. У боях за Вінниччину./Сергій Гальчак. – Вінниця, 1994.-96с.
У зібраних документах йдеться про яскраву і незабутню сторінку нашої історії – визволення Вінницької області від німецько-фашистських загарбників, про солдатів і офіцерів, підпільників і партизанів, які у визвольних боях проявили на подільській землі виняткову мужність і відвагу, удостоївшись звання Героя Радянського Союзу, про тих найхоробріших із хоробрих, які віддали тут своє життя в ім’я кращого майбутнього, в ім’я перемоги.

 

 

Безимени-14Бабій,М. Партизанськими стежками Вінниччини./М.Бабій, К.Кравчук. – Одеса: Маяк, 1975. – 43с.

Путівник знайомить з пам’ятними місцями партизанської слави, розповідає про підпільні організації і групи, партизанські з’єднання та загони, що діяли під час Великої Вітчизняної війни на території Вінницької області.

 

 

 

Безимени-12Подвиг землі Подільської: Альбом /Вінниц. обл. краєзн. музей. – Вінниця, 2011. – 28с.;іл.

Альбом змальовує палітру подій Великої Вітчизняної війни на території Вінницької області, розповідає про трагічні та героїчні сторінки історії краю.

 

 

Безимени-3Невловимий Саша Жалов. Розповідь доньки партизана. – Вінниця: Горбачук І.П., 2011. – 160с.; іл.

Автор книги Майя Пірогова розкриває нові сторінки з історії підпільно-партизанської боротьби з німецько – фашистськими загарбниками на Вінниччині в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.

 

 

 

 

Безимени-5Гальчак, С.Ступені мужності. Розповіді про вінничан – повних кавалерів ордена Слави. /Сергій Гальчак. – Вінниця, 1995. – 151с.

В книзі подано відомості про ветеранів Великої Вітчизняної війни, Повних кавалерів ордена Слави, які своїм життям і кров’ю здобули ні з чим незрівняну радість вікопомної Перемоги, відстояли у жорстоких сутичках з гітлерівськими загарбниками честь і незалежність рідної Батьківщини.

 

 

 

Безимени-10Чорнокожа, І. «Вервольф»: Легенди та дійсність./Іван Чорнокожа.-Вінниця: Консоль, 2011. – 48с.

У путівнику автор розповідає про історію будівництва ставки Гітлера під Вінницею в роки Великої Вітчизняної війни.

 

 

 

 

 

Розділ ІV. У серці народу: вічно і поіменно.

В гранітному мовчанні обелісків,
У поминально-сяючих вогнях,
Прийдешнє вам вклонятись буде низько -
Геройство Ваше збереже в віках.
Г.Ісаєнко.

 Безимени-22Овеянные славой имена: Герои Сов. Союза уроженцы Винниччины- Одесса: Маяк, 1989. – 321с.

Книга нарисів розповідає про Героїв Радянського Союзу – воїнів, партизанів, підпільників – уродженців Вінницької області, які проявили мужність і відвагу на фронтах боротьби з фашизмом.

 

 

 

 

Безимени-20Боевые звезды киевлян: Очерки о Героях Сов. Союза – уроженцах Киева и Киевской области. – К.: Политиздат Украины, 1983. – 519с.

В книзі зібрані нариси про 174 Героїв Радянського Союзу – відважних воїнів і командирів, відважних учасників підпілля і партизанського руху. Кожному Герою присвячено біографічну довідку.

 

 

 

Безимени-8Чабаненко,В. Прославлені у віках: Нариси про Героїв Радянського Союзу – уродженців Кіровоградської області. /В.В.Чабаненко. – Дніпропетровськ: Промінь, 1983. – 367с.

В книзі зібрані нариси про Героїв Радянського Союзу – уродженців Кіровоградської області.

 

 

 

 

Безимени-36За мужество и отвагу: Докум. очерки о Героях Сов. Союза – уроженцах Полтавы и Полт. обл. – Х.: Прапор, 1984. – 455с.

Книга нарисів розповідає про Героїв Радянського Союзу – воїнів, партизанів, підпільників – уродженців Полтави і Полтавської області, які проявили мужність і відвагу на фронтах боротьби з фашизмом.

 

 

 

Безимени-34Гринченко, И. Подвиг: Докум. очерки о Героях Сов. Союза – Х.: Прапор, 1983. – 535с.

В збірник включені документальні нариси про Героїв Радянського Союзу – уродженців Сумської області.

 

 

 

 

Безимени-32Гордость и слава Подолии: Очерки о Героях Сов. Союза – уроженцах Хмельниц. обл. – Львов: Каменяр, 1985. – 262с.

В книзі документальних нарисів розповідається про мужність і героїзм радянських воїнів – уродженців Хмельницької області, удостоєних високого звання Героїв Радянського Союзу.

 

 

 

 

Безимени-28Золотые звезды Полесья: Очерки о Героях Советского Союза. – К.: Политиздат Украины, 1985. – 523с.

В збірнику нарисів розповідається про Героїв Радянського Союзу – доблесних бійців і командирів, відважних учасників підпілля і партизанського руху – уродженців Житомирської області і тих, хто загинув і похоронений на житомирській землі.

 

 

 

 

Безимени-24Дубров, Б. Солдатська слава /Передм. І.О.Герасимова. – 3-тє вид., допов. і виправл. – К.: Молодь, 1987. – 384с.

У книжці розповідається про повних кавалерів ордена Слави, які проживають чи проживали в Україні.

 

 

 

 

Безимени-38Герои труда военных лет. 1941-1945. – М.: Профиздат, 2001. – 279с.

Книга присвячується Героям Соціалістичної праці, в тому числі і України, удостоєних високого звання в роки Великої Вітчизняної війни.

Віртуальна книжкова виставка «Визволення України – ціна Перемоги» – це світла пам’ять про велич народного подвигу, про нездоланну стійкість, мужність і волю людей, вічна пам’ять про покоління сорокових, яке ціною власного життя захистили прийдешні покоління. Всіх, хто бажає долучитись до пам’яті воєнних років, до героїчного минулого своїх батьків, дідів і прадідів запрошуємо до Гайсинської центральної бібліотеки.

 

Підготувала бібліограф – краєзнавець Валентина Голомовза

Залишити відповідь

Ви можете використовуватии ці HTML теги та атребути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Бібліоміст на Вінниччині.
Інтерактивна Google мапа з нанесеними об’єктами вільного достопу до мережі Інтернет.Просмотреть Бібліоміст на Вінниччині на карте большего размера