«Явдоха Зуїха – видатна співачка слов’янського світу».

429757463_1632568024152063_8825389258387415964_nУкраїна багата на жіночі таланти, котрі не тільки здивували своєю творчістю світ, а й піднеслися до рівня національних символів. Такими є письменниця Леся Українка, художниця Катерина Білокур, народні співачки Маруся Чурай і Явдоха Зуїха. Маруся Чурай була «дівчиною з легенди». Явдоха Зуїха стала живою легендою XX століття, її ім’я відоме на всіх континентах, ввійшло до багатьох енциклопедій світу.
1 березня 1855 року у селі Кущинцях Гайсинського повіту Подільської губернії народилась видатна народна співачка Явдоха Микитівна Сивак (Зуїха — творчий псевдонім) в кріпацькій сім’ї. Наймитувала в рідному краї і в далеких — у Бессарабії та на Херсонщині.
Мала вона яскраву артистичну вдачу і знала силу-силенну пісень, що їх «на трьох волових шкурах не спишеш»; співала в хаті, на подвір’ї, в дорозі, була привітною і щирою. Любили її старе й мале. Співала для себе — від душі й для душі, а ще — для людей: на весіллях, родинах, хрестинах, під час толоки.
Від Явдохи Зуїхи, яка увібрала в себе незліченні скарби народу молодий зятковецький вчитель Гнат Танцюра записав 1008 народних пісень, 156 казок, кілька тисяч прислів’їв та приказок, загадок, замовлянь, прикмет.
У 1965 році у видавництві «Наукова думка» стараннями академіка Максима Рильського та вчених-фольклористів В. Юзвенко, М. Яценка, З. Василенко та О. Дея опубліковано великий — на 810 сторінок — збірник «Пісні Явдохи Зуїхи» накладом п’ять тисяч примірників.
Тисяча пісень Явдохи Зуїхи, захоплено відзначав Павло Тичина: «це феноменально… Але справа не тільки в пам’яті, яку мала Зуїха, справа в любові. У любові до всього народного, рідного, найближчого… Хтось висловився про книгу «Пісні Явдохи Зуїхи», що це пам’ятник простій, рядовій колгоспниці. По-перше, не «простій» чи «рядовій», а надзвичайно обдарованій людині, високого інтелекту натурі. Та й не тільки їй, це один із пам’ятників самому народу».
«Пісні Явдохи Зуїхи» стали славетною книгою нашого народу, а співачка — пісенним символом України. З її пісень черпають творчу наснагу кілька поколінь композиторів і поетів, професійних і самодіяльних колективів. Із репертуару Явдохи Зуїхи щороку виконуються твори під час традиційного на Вінниччині пісенного конкурсу на приз Г. Танцюри. В 2021 році видано нову книгу «Пісня Явдохи Зуїхи».
Іменем Явдохи Зуїхи названо вулицю в Зятківцях, на могилі встановлено пам’ятну плиту. У рідних Кущинцях побудували пам’ятник народній співачці, ім’ям її названо вулицю.
Найбільша велич Явдохи Зуїхи — в переданих у спадок піснях, що осяюють українців красою і мудрістю. В Гайсинській центральній бібліотеці з нагоди дня народження видатної співачки оформлено тематичну виставку «Явдоха Зуїха – видатна співачка слов’янського світу».

Залишити відповідь

Ви можете використовуватии ці HTML теги та атребути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Бібліоміст на Вінниччині.
Інтерактивна Google мапа з нанесеними об’єктами вільного достопу до мережі Інтернет.Просмотреть Бібліоміст на Вінниччині на карте большего размера