Топоніміка с.Жерденівка

За переказами у 1475 році, повертаючись із чергового походу, козак на прізвище Жерда зупинився відпочити і поїсти кулешу в якійсь місцевості. Він був втомлений і скоро заснув. Коли прокинувся вранці, то побачив дуже красиву місцевість. Він був зачарований і тому вирішив збудувати тут хату і поселитися в цих краях. Це йому вдалося. До нього стали приєднуватися його друзі і знайомі. До 1550 року село розрослося і стало багатим. Село мало назву Сичівка. Назва пішла від того, що по ночам в садах кричали сичі.
Все частіше на село нападала польська шляхта. Людей убивали і грабували. В одній із таких битв козак Жерда бився дуже хоробро. Було багато полеглих, але Жерда не здавався. І ось тоді польський воєвода, здивований його хоробрістю, подарував йому життя і пообіцяв більше не займати це село. Селяни, які залишилися живі, на честь героя, козака Жерди, дали нову назву селу Жерденівка.
У селі до цього часу збереглись народні назви вулиць, кутків.
Куток Причипилівка – куток відірваний від села і лише з часом був з’єднаний з селом.
- Куток Шмидовка – на цьому кутку стояв шинок єврея Шмиди. Горілку в ньому також називали Шмидовкою.
- Вулиця Зозулівка – жили переважно селяни з прізвищем Зозуля.
Вулиця Чубівка – на цій вулиці проживали козаки, які носили пишні чуби.
Поряд з селом є ліс з народною назвою Фільварок. На початку лісу стояв панський фільварок (маєток), 1919 року зруйнований більшовиками. А ліс так і зберіг назву.
Криниці в селі також мають народні назви. Йосипова, Коркоцова – назви їхні за іменем чи прізвищем господаря.
Ставки – Кочалабів, Кравців, Новий.
Поля поряд з селом мають особливі назви: Сури, Бульбове, Окіп, Галин Кут, Пеньки, Кулявки.
Поле Галин Кут – назвали в честь дівчини Галі, яка повісилась на своїй косі через зраду коханого.
Поле Пеньки – згорів ліс, і залишились пеньки, їх викорчували; це поле найродючіше і на цей день.

Залишити відповідь

Ви можете використовуватии ці HTML теги та атребути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Бібліоміст на Вінниччині.
Інтерактивна Google мапа з нанесеними об’єктами вільного достопу до мережі Інтернет.Просмотреть Бібліоміст на Вінниччині на карте большего размера