«Жива легенда Поділля»

Видатна майстриня гончарного мистецтва, член Національної спілки майстрів народного мистецтва  України з квитком №1, Слайд3

Народилась Фросина Міщенко в селі Новоселівка, що на Гайсинщині Вінницької області у бідній сільській сім’ї. Мальовнича Новоселівка розташована на пагорбах лівого берега річки Соб, недалеко від місця, де вона впадає в Південний Буг. Батько помер, коли Фросині виповнилося 2 роки. Мати, Тупчієнко Тетяна Агафонівна, працювала в колгоспі, і була рідною сестрою Якима та Якова Герасименків, відомих за межами України гончарів, кераміка яких в 30-ті роки XX століття експонувалася не лише в Києві, а й далеко за кордоном.

З семирічного віку Фросина потягнулася до малювання, маючи неабиякі здібності. Виготовляла разом з мамою власні фарби з різних рослин, ягід, сажі та розмальовувала ними стіни новоселівських хат. А у голодному 1933-му році, почала прилучатись до гончарного мистецтва дядьків Герасименків, які примітили хист малої племінниці і навчили її всьому, що самі вміли. Фросина розмалювала не один десяток їхніх легендарних керамічних виробів.

У дванадцять років почала працювати у колгоспі в полі, а потім з 1944 по 1947 роки — на цукровому заводі, куди за рекомендацією колгоспу направили на роботу.

З 1947 року Герасименки взяли Фросину до себе ученицею в гончарню, стали навчати роботи з глиною, доручали розписувати роботи на виставки.

У 1948 році майстриня вже самостійно виготовляла посуд, іграшки. З початку 50-х років почала брати участь у виставках народної творчості, за участь у яких завжди мала відзнаки та різні нагороди.

У 1958 році для бубнівської артілі гончарів настали скрутні часи, чиновникам видалося нерентабельним це підприємство. В цей час Фросині прийшлось іти працювати в ланку у полі. І лише, коли випадала вільна хвилина виготовляла і розписувала декоративний посуд, різноманітні скульптурки, іграшки.

У 1959 році артіль перестала існувати. Під тиском громадськості, майстрів у 1969 році в Бубнівці знову почала діяти експериментальна гончарня Тростянецького промислового комбінату, до якої повернулася Фросина Міщенко та працювала тут до 1983 року. Як досвідчений митець докладала зусиль задля збереження мистецьких здобутків, самобутності подільського промислу. Її глиняні вироби — це глечики, макітри, полумиски, горнятка, гладущики, куманці, свистульки, баранці та півники, які розмальвані буйним рослинним орнаментом, чудернацькими птахами й звірами, оригінальними сюжетами і вирішеннями. Вони свідчать про самобутність авторки.

Багато з кращих творів майстрині поповнили колекції музеїв Вінниці, Львова, Києва.

Вироби Міщенко прикрашають оселі не лише односельчан, а й шанувальників гончарного мистецтва по всій Україні.

Високу оцінку її творчості дали поціновувачі з Німеччини, Канади, Чехословаччини та інших країн.

У 1969 році з ініціативи Міщенко при бубнівській гончарні було створено школу, в якій навчалися близько 20 переважно сільських дівчат.

Фросина Іванівна навчила гончарному мистецтву 15 майстрів. Пишається своїми двома ученицями — Тетяною Шпак, Заслуженою майстринею народної творчості України та Валентиною Живко, які разом з нею брали участь у Всеукраїнському семінарі з питань народного мистецтва, що відбувався у 1988 році в місті Седневі Чернігівської області.

Нині в селі Новоселівка діє музей-садиба братів Герасименків, де директоркою є Тетяна Іванівна Шпак. В експозиції музею є унікальні керамічні вироби Фросини Іванівни.

У Міщенко навчались гончарному ремеслу: Тетяна Дмитренко, Людмила Філінська, Вікторія Ніколаєва, Михайло Діденко, а також Василь Рижій і Наталя Лавренюк та інші.

Роботи Фросини Міщенко експонуються на різних районних, обласних та всеукраїнських виставках народного мистецтва у Вінниці, Києві, Полтаві від 1948 року. Деякі із них зберігаються у Вінницькому художньому та краєзнавчому музеях.

Учасниця щорічних пленерів гончарного мистецтва «Освячені горном».

Вироби  Фросини Іванівни були представлені на творчому звіті — «Мистецтво одного села» в «Українському домі».

Фросина Міщенко удостоєна численних нагород за вагомий внесок у розвиток гончарного мистецтва.

Нагороджена почесними грамотами Міністерства культури УкраїниНаціональної спілки майстрів народного мистецтва України, Вінницької облдержадміністрації, обласної Ради, управління культури і мистецтв облдержадміністрації, подяками обласного центру народної творчості та відділу культури і молоді та спорту.

Удостоєна неодноразово Президентської премії.

Пропонуємо Вам познайомитись з життєвим і творчим шляхом знаменитої майстрині у віртуальній виставці «Жива легенда Поділля», підготовленою Гайсинською публічною бібліотекою. І побажаємо Фросині Іванівні здоров’я, довголіття, і радувати свої шанувальників чарівною красою своїх виробів.

Слайд2 Слайд1

Залишити відповідь

Ви можете використовуватии ці HTML теги та атребути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Бібліоміст на Вінниччині.
Інтерактивна Google мапа з нанесеними об’єктами вільного достопу до мережі Інтернет.Просмотреть Бібліоміст на Вінниччині на карте большего размера