історико-краєзнавча виставка «Гайсинщина: події і люди вкарбовані в літопис краю».

333046278_1290675891482303_6995965800916476298_n7 березня виповнюється 100 років з часу утворення Гайсинського району і три роки з часу створення Гайсинського району у нових межах.
Витоки нинішнього адміністративно-територіального поділу беруть початок з часу падіння в Російській імперії царського режиму та приходу до влади більшовицької партії.
Попри декларацію про цілковите знищення старого та створення нового суспільного ладу, більшовики, не зважаючи на назву, залишили стару модель унітарного устрою та334667470_604086664904792_1408855007106199602_n централізованої системи управління державою.
На початку ХХ ст. переважна більшість території сучасної Вінниччини належала до Подільської губернії та поділялася на повіти: Брацлавський, Вінницький, Гайсинський, Літинський, Могилівський, Ольгопільський, Ямпільський.
До керівництва установами державної влади – радами, допускалися лише члени компартії, які беззастережно виконували рішення органів своєї партії.
Одним із важливих чинників реформування адміністративно – територіального поділу в радянський період, особливо в перші десятиріччя, було посилення компартійного контролю за місцевими органами влади, відтак і населенням
329579822_563435219090768_5640019123395264900_nРеалізація реформи відбувалася з певними відмінностями. Початок було покладено утворенням районів на основі волостей з урахуванням економічного чинника.
Подальшим кроком стало формування округ. За постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 р. «Про адміністративно-територіальний поділ Подільської губернії» повіти були ліквідовані й утворені нові одиниці – округи, зокрема, на території сучасної Вінниччини – Вінницьку, Гайсинську, Могилів-Подільську, Тульчинську.
За постановою ВУЦВК і РНК УСРР від 19 листопада 1924 р. відбулися зміни у складі Гайсинської округи. Був утворений Джулинський район з частини території ліквідованих Красносільського і Устянського районів. Частини ліквідованого Зятковецького району приєднано до Гайсинського, Ладижинського й Теплицького районів.
28 жовтня 1925 р. замість терміну, що позначав найнижчу категорію міських поселень, – «містечко» запроваджувалася назва «селище міського типу». Станом на жовтень 1925 р. у цьому статусі перебували Бар, Бершадь, Браїлів, Брацлав, Іллінці, Липовець, Літин, Немирів, Томашпіль, Хмільник, Шаргород, Ямпіль. Містами визнавалися Вінниця, Гайсин, Жмеринка, Могилів-Подільський, Тульчин
Реформування адміністративно-територіального устрою радянської України продовжувалося в наступні роки й розглядалося на сесіях ВУЦВК у 1923–1925 рр. Зокрема, 19 лютого 1925 р. сесія ВУЦВК ухвалила рішення про розвиток мережі сільрад.
У середині 40-х – на початку 90-х рр. ХХ ст. найзначніші зміни адміністративно-територіального поділу відбувалися на рівні ланок району та сільської ради.
На початку 60-х рр. відбулися нові зміни в районуванні сільської місцевості, безпосередньо пов’язані з реформою управління сільським господарством.
Ще неодноразова відбувались зміни в адміністративному поділі Вінниччини. То укріплювали райони, по зменшували відповідно до умов господарювання.
Після відновлення незалежності України тривалий час зберігалася радянська система адміністративно-територіального устрою. Процес розвитку ринкової економіки, демократичних засад в управлінні суспільством, прагнення інтегруватися у європейську спільноту вимагали зміни системи: центр – область – район – сільська рада, хоча місце центру замість Москви посіли центральні органи влади в Києві.
У 2014 р. після підтримки суспільством прагнення вступу до Євросоюзу розпочалася реальна діяльність щодо зміни адміністративно – територіального устрою й відходу від радянської моделі управління територіями. Початок цьому процесу поклала реформа децентралізації – передачі владних повноважень і ресурсів на місцевий рівень.
Формування територіальних громад спричинило зміну поділу на райони, що відобразилося в постанові Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. «Про утворення і ліквідацію районів». У Вінницькій області замість 27 створено 6 районів, що складаються з територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Гайсинський район створено у складі територій Бершадської міської, Гайсинської міської, Дашівської селищної, Джулинської сільської, Краснопільської сільської, Кунківської сільської, Ладижинської міської, Ободівської сільської, Ольгопільської сільської, Райгородської сільської, Соболівської сільської, Теплицької селищної, Тростянецької селищної, Чечельницької селищної територіальних громад з адміністративним центром у місті Гайсин.
Гайсинська центральна бібліотека організувала історико-краєзнавчу виставку «Гайсинщина: події і люди вкарбовані в літопис краю». На ній представлені видання, що розкривають історію Гайсинщини на різних періодах, про розвиток економіки, промисловості, сільського господарства, освіти, культури, мистецтва. Також книги про видатних діячів району, які внесли свій значний вклад в популяризацію рідного краю. Запрошуємо познайомитись з представленими виданнями.!

Залишити відповідь

Ви можете використовуватии ці HTML теги та атребути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Бібліоміст на Вінниччині.
Інтерактивна Google мапа з нанесеними об’єктами вільного достопу до мережі Інтернет.Просмотреть Бібліоміст на Вінниччині на карте большего размера